Shop Mobile More Submit  Join Login


Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği / Milan Kundera

V. BÖLÜM AĞIRLIK VE HAFİFLİK

Tereza, Tomas'ı beklenmedik bir zamanda Prag'da ziyarete geldiğinde Tomas, Birinci Bölüm'de söylediğim gibi, onunla hemen o gün, daha doğrusu o saat sevişti ama ardından Tereza birdenbire ateşlendi. Tereza yatakta yatar, Tomas onun başucunda ayakta beklerken Tomas birden önüne geçemediği bir duyguya kapıldı; Tereza sazdan sepete konulup, nehir aşağı bırakılarak kendisine yollanmış bir çocuktu.

Terk edilmiş çocuk imgesi giderek Tomas'ın çok sevdiği bir şey oldu ve Tomas sık sık içinde bu imgenin yer aldığı eski efsaneler üzerine düşünmeye başladı. Sofokles'in Oedipus'unun çevirisine el atarken de aklında bu vardı anlaşılan.

Oedipus hikayesi herkesçe bilinir; çocukken terkedilen Oedipus, Kral Polybus'a götürülür ve onun tarafından büyütülür. Delikanlı Oidipus, bir gün bir dağ yolunda at süren bir soyluya rastlar. Aralarında kavga çıkar ve Oedipus soyluyu öldürür. Sonra Kraliçe Joasta'nın kocası ve Tebai kentinin kralı olur. Oysa ki dağlarda öldürdüğü adamın babası, yatağına girdiği kadının ise anası olduğundan haberi yoktur. Bu arada kader, halkına veba hastalığını musallat eder ve bu salgın hastalık nedeniyle onlara büyük acılar çektirir. Oedipus halkının çektiği acıların nedeninin kendisi olduğunu anlayınca, gözlerini kör eder ve o kör haliyle Tebai'den çıkar gider.
--------------------------------------------------------------------------------
Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği,  Milan Kundera (Düzyazı - Kısmi)
Kaynak: Roman, İletişim Yay.
Gönderen: Sevgi Şeker, 16/09/2001   

--------------------------------------------------------------------------------
Epigraf: Online Edebiyat Arşivi, epigraf.fisek.com.tr
...
No comments have been added yet.

Add a Comment:
 
×

:iconsafakgunes: More from safakgunes


More from DeviantArtDetails

Submitted on
January 26, 2008
File Size
2.6 KB
Thumb

Stats

Views
220
Favourites
2 (who?)
Comments
0
×